DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

8.6.2018: Olympijský pětiboj

V pátek 8. června se po roce opět konal v Základní škole v Bruzovicích olympijský pětiboj pro žáky I. stupně. Barvy naší školy hájili: Koběluš A. (1. tř.), Malinovský S. (2. tř.), Mikolášová D. (3. tř.), Kovalčíková K. (4. tř.) a Hanzelka T. (5. tř.).
Družstvo obsadilo bramborovou pozici, 4. místo.

                                                                                                                                          Mgr. Martina Kantorová


 

25.5.2018: Atletika

V pátek 25. května na TJ Slezan ve Frýdku - Místku se 17 žáků ze 6. - 8. třídy zúčastnilo soutěže v atletice, která byla pořádána v rámci Regionu Slezská brána. 4 žáci byli úspěšní.

1. místo - Gongol K. - skok daleký
1. místo - Smyček D. - hod kriketem
2. místo - Mauler Š. - běh 800 m
3. místo - Novotná O. - hod kriketem

Srdečně blahopřejeme.

                                                                                                                                           Mgr. Martina Kantorová


 

17.5.2018: Branný závod

Ve čtvrtek 17. května se v Základní škole v Raškovicích konal branný závod Slezské brány. Naši školu reprezentovali žáci ze 6. třídy - Novotná O. a Maňas O., ze 7. třídy - Gongol K. a Kuboňová D., z 8. třídy - jeden žák.
Družstvo obsadilo 7. místo.

                                                                                                                                     Mgr. Martina Kantorová


 

14. a 15.6.2018: Trojanovice

Jako školní výlet jsme si vybrali Pustevny, konkrétně oblast Trojanovic. Tento výlet začal 14. června 2018 srazem na autobusovém nádraží. Odjezd byl brzy ráno a nám se logicky nechtělo. Každopádně jsme si tento výlet vysnili, a tak se všem vstávalo alespoň o něco lépe. Během cesty jsme jen jednou přestupovali, což bylo pro nás pohodlné. Cesta trvala asi hodinu a půl. Když jsme dorazili na místo, byli jsme mile překvapeni.
Chatky vypadaly slibně a nakonec to taky tak bylo.Ubytováni jsme byli v chatkách Oáza a majitelka byla moc milá paní, kterou jsme viděli v malé chatičce, ve které jsme si mohli koupit limonádu, kávu, langoše nebo hranolky, takže o jídlo jsme neměli nouzi. Výborně se o nás postarala i nedaleká restaurace U Kociánu, kde vařili opravdu skvěle. 
Po obědě se někteří z nás vydali do Tarzanie, kde jsme zažili pocity strachu, beznaděje, ale i adrenalinu jako třeba já. Po hodinové akci jsme byli pochváleni instruktorem, jak výborně jsme to zvládli.
Ostatní už na nás netrpělivě čekali v chatkách, ale my byli vyčerpáni tak moc, že jsme byli přesvědčeni o tom, že po večeři okamžitě tvrdě usneme.Ovšem skutek utek. Nakonec jsme usnuli až po čtvrté hodině ranní. takže budíče o půl osmé byl pro mnohé spolužáky šokem.
Ráno jsme spěchali na snídani, která byla klasická. Nechyběla marmeláda, paštika, máslo, ale i cereálie s mlékem. Po snídani jsme si sbalili věci, uklidili chatky a spěchali na autobus. Čekala nás ještě jedna zastávka ve Frenštátě, kde jsme měli rozchod na náměstí.
Cesta zpět byla pro nás náročná hlavně z důvodu nedostatku spánku. Samozřejmě jsme vše jako šikovní deváťáci zvládli. Za výlet děkujeme třídní učitelce Petře Matuškové a paní učitelce Vladislavě Hurajové. 

                                                                                                                                         Karolína Janáková, žákyně 9. třídy


 

14.6.2018: Štramberk

Ve čtvrtek 14. června se 6. třída vydala společně s paní učitelkou třídní Petrou Fojtíkovou na školní výlet do Štramberka. 
Cestovali jsme z Frýdku - Místku tam i zpět vlakem. Cestou tam jsme přestupovali ve Frenštátě pod Radhoštěm a ve Veřovicích, na zpáteční cestě jsme přestupovali pouze ve Veřovicích.
Ve Štramberku nás již čekal pan průvodce, který nám ukázal spoustu krás starobylého městečka.
Zavedl nás do Národního sadu, kde jsme uviděli ručně vyřezávaný betlém a bysty známých osobností, např. T. G. Masaryka. Navštívili jsme i jeskyni Šipku, kde byly nalezeny důkazy pravěkého osídlení.Naše zraky spočinuly i na hoře Kotouč, kde je vápencový lom. Navštívili jsme výrobnu štramberských uší, kde jsme byli svědky jejich výroby, ale kde    nechyběla ani ochutnávka.
Po zdolání mnoha schodů jsme dorazili na štramberskou Trůbu. V chatě Dr. Hrstky jsme dostali výborný oběd a posilněni jsme se vydali do arboreta, kde jsme mimo jiné uviděli velmi vzácného motýla jasoně, který žije pouze ve Štramberku.
Samozřejmě nechyběl ani rozchod na náměstí, kde je umístěna pánev 2,5 m široká, na které se peklo největší štramberské ucho, jež se zapsalo do knihy rekordů.
A pak už nás čekalo pouze rozloučení se Štramberkem a cesta zpět.
Tento školní výlet se nám moc líbil. Děkujeme, paní učitelko. 

                                                                                                                                                 žáci 6. třídy


 

13.6.2018: Dolní oblast Vítkovic

Ve středu 6. a 8. třídu pozval na výlet hornický spolek Rozkvět ze Sedlišť do Dolní oblasti Vítkovic.
Po příjezdu jsme dostali na hlavy modré a bílé přilby, aby byla zajištěna naše bezpečnost. Rozdělili jsme se do dvou skupin a vyrazili s průvodcem na obhlídku, kdy jsme se dověděli o historii Vítkovických železáren. Prohlédli jsme si plynojem, kde se dnes pořádají koncerty a jiné kulturní akce.Výtahem jsme se vyvezli na vysokou pec, která již 20 let není v provozu. Na vrcholu se nachází kavárna a rozhledna, z níž je krásný rozhled na Ostravu. Mnozí z nás šlapali zpátky po schodech, ale spolužáci, kteří trpí závratí, jeli dolů výtahem.Navštívili jsme také velín, odkud se výroba ve vysoké peci řídila.
Po odevzdání přileb a rozloučení se s panem průvodcem jsme jeli do Sedlišť, kde nás pořadatelé zájezdu pozvali do Lašské jizby na teplou pizzu a čepovanou kofolu.
Děkujeme hornickému spolku Rozkvět za hezké dopoledne, které pro nás připravili.

                                                                                                                                                         žáci 8. třídy


 

květen 2018: Školní závěrečná zkouška

Žáci 9. třídy v měsíci květnu skládali školní závěrečnou zkoušku. Písemnou zkoušku absolvovali v jazyce českém, v jazyce anglickém a v matematice. Pak následovala ústní zkouška z jazyka českého, jazyka anglického, matematiky a volitelného předmětu. Zeměpis si zvolilo 7 žáků, chemii 6 žáků, ruský jazyk 4 žáci, fyziku 2 žáci, dějepis 1 žák a přírodopis 1 žák.
Zkoušky probíhaly vždy v pátek. Všichni žáci byli úspěšní, a tak si vyzkoušeli maturitu, která je bude čekat za čtyři roky na středních školách, ovšem v mnohem větším rozsahu.
Deváťákům blahopřejeme a přejeme jim mnoho studijních úspěchů v dalších školách, kam po prázdninách nastoupí.

                                                                                                                                          Mgr. Dagmar Raabová


 

18.5.2018: Polsko

V pátek 18. května jsme se 7. a 8. třída společně s paní učitelkami Dagmar Raabovou, Martinou Kantorovou a Vladislavou Hurajovou vydali do Krakova. Cestovali jsme poschoďovým autobusem s hranickou cestovní kanceláři BON TON.  
Od školy jsme vyjeli v 6:00 hod. a po více jak třech hodinách jsme zaparkovali pod zámkem Wawel, v němž jsme si s polskými průvodci prohlédli královské komnaty. Stěny komnat zdobily starodávné gobelíny, obdivovali jsme vyřezávaný nábytek, zdobené stropy i stěny.
Po svačině v autobuse jsme se vydali na prohlídku historického centra kdysi hlavního města polského království. Nakoukli jsme do barokního kostela Petra a Pavla, prošli Hlavním náměstím, prohlédli si výtvarná díla u Floriánské brány a prohlídku jsme ukončili u středověkého opevnění Barbakanu. 
Vrátili jsme se zpět na Hlavní náměstí, kde nám paní učitelky daly tolik očekávaný rozchod. Na náměstí byla spousta stánků, kde prodávali nejen jídlo, ale i různé upomínkové předměty. Nikdo z nás neopomněl projít Sukiennicu, kde jsme obdivovali nádherné jantarové šperky, které však byly pro naši peněženku pěkně drahé. Každý z nás si něco koupil, ať už do žaludku, nebo na památku.
Po srazu u kostela Panny Marie jsme se vydali zpět na parkoviště, kde na nás čekal autobus. Cestou zpět jsme si vyprávěli nejen o Krakově, takže v autobuse bylo pěkně veselo.
V podvečer jsme dorazili do Sedlišť živi a zdrávi. Výlet jsme hodnotili jako velmi zdařilý. 

 1.6.2018: Den dětí - krásný dárek od Spolku rodičů našim dětem
 
Žáci 1.-4.třídy navštívili ve středu 30.května Planetárium v Ostravě, kde shlédli pořad Čokoládová planeta, který zábavnou formou seznamuje děti se všemi planetami Sluneční soustavy. Před jeho začátkem si vyslechli komentovanou přednášku o vesmíru, slunovratu a obloze ve všech ročních obdobích. Svou návštěvu ukončili prohlídkou celé expozice Planetária.
V pátek 1.6.2018 žáci 5. – 9.ročníku zhlédli v Cinestaru v Ostravě film na jejich přání - Avengers: Infinity War, ve kterém se opět setkali se svými oblíbenými hrdiny filmového studia Marvel. Po jeho zhlédnutí si přáli předat Spolku rodičů velké poděkování.
Mgr. Renáta Dorociaková

 

23.5.2018: Jan Hus, jak ho neznáme

Ve středu 23. května v 7. a 8. třídě proběhla přednáška na téma Jan Hus, jak ho neznáme, kterou vedla paní Petra Mecnerová z organizace Pavučina.
Mistra Jana Husa není třeba nikomu představovat, ale na rozdíl od českých filmů jsme se dověděli, že byl spíše menší kulatější postavy, že kněžství začal studovat proto, aby se měl dobře, že v mládí rád zavítal mezi milovníky dobrého moku a hráče v kostky.
Teprve když začal studovat a seznamovat se podrobně s Biblí, seznal, že církev nežije podle zásad prvotní církve, která hlásala chudobu.Začal kázat česky v Betlémské kapli, což bylo neobvyklé, protože v kostelích kolem zněla latina. Hus začal kritizovat církev, především pak prodej odpustků.
Osud našeho kazatele všichni známe. Mistr Jan Hus skončil na hranici v Kostnici.
O jednotlivých životních peripetiích jsme se na přednášce dovídali pomoci jednotlivých indicií. V druhé hodině jsme byli rozděleni do skupin, kde jsme diskutovali nad tématy láska, pravda, odpuštění, samota a čistota.
Přednáška nám přinesla velké ponaučení.

                                                                                                                                                   žáci 8. třídy


16.5.2018: Šikana a kyberšikana

Ve středu 16. května zavítala mezi nás lektorka z Pavučiny a tématem besedy byla Šikana a kyberšikana. Beseda trvala dvě hodiny. V první hodině jsme hráli různé hry. Např. jsme se museli seřadit podle data narození, aniž bychom promluvili jediné slovo.
V druhé hodině jsme si vykládali o šikaně a kyberšikaně. Kdo je to agresor a kdo oběť. Proč agresor ubližuje a oběť se nebrání. Kdy jde o škádlení a kdy už o šikanu. Ve skupinách jsme společně přemýšleli o tom, jak udržet dobrý kolektiv ve třídě.
Většinu žáků beseda bavila a něco nového se v rámci této besedy dověděli.

                                                                                                                                                      žáci 7. třídy


24.5.2018: Divadelní festival

Ve čtvrtek 24. května se uskutečnil v kulturním domě již 4. ročník divadelního festivalu Divadlo nás baví. Na festival letos zavítalo 6 škol a na prknech, jež znamenájí svět, vystoupilo 113 žáků. Během dopoledne jsme zhlédli celkem sedm představení. Kromě scének v češtině nechybělo ani vystoupení v angličtině, a dokonce jsme si poslechli i dětskou operu. Porotu tvořili tito členové: Dagmar Raabová, Vanesa Škrábalová, Milada Hillová, Táňa Hlostová a Jaromír Krejčok. Pan starosta byl nejen v porotě, ale i garantem tohoto festivalu. Velice nás potěšilo, že i letos mezi nás přijela herečka brněnského divadla a pomohla nám v rozhodování. V letošním roce však zavítala i se svým dvouměsíčním synáčkem. Její obětavost velice oceňujeme. 
Děti ve svých představeních podaly vynikající herecké i pěvecké výkony. Na scéně jsme mnohdy viděli nápadité kulisy, které vytvořili žáci, a kostýmy malých herců často nepostrádaly fantazii. 
Každá škola byla odměněna dvěma stolními hrami, sladkou Marlenkou a paměťovou kartou. Žáci pak obdrželi účastnické listy a samozřejmě nechybělo pro všechny ani pohoštění.
V závěru pak porotu čekal nelehký úkol, komu udělit pohár za nejzajímavější a nejnápaditější vystoupení. Ocenění si odvezly děti ze Základní školy v Řepištích za Nezbednou pohádku. 
Touto cestou bychom rádi poděkovali všem školám, které se za ty čtyři roky divadelního festivalu zúčastnily. Děkujeme učitelům za jejich nadšení, za jejich volný čas, za jejich lásku k divadlu a dětem, protože bez té by to nešlo. Poděkování náleží i malým či větším hercům, kteří překonali svou trému a na jevišti podali vynikající výkony. Děkujeme všem, kdo se organizačně podíleli na zdárném průběhu divadelního festivalu a v neposlední řadě děkujeme porotě za jejich nelehké rozhodování. 
Dobré dílo se podařilo.

Přehled zúčastněných škol a jejich představení:

- ZŠ Bruzovice - Šípková Růženka (dětská opera)

- ZŠ Lučina - Jak Mojmír ke štěstí přišel

- ZŠ Řepiště - Nezbedná pohádka

- ZŠ Soběšovice - Sleeping Beauty (O Šípkové Růžence)

- ZŠ Sedliště - Sen noci svatojánské - Prolog

- ZŠ Paskov - Líný Kuba, holé neštěstí

- Dramatický kroužek ZŠ Sedliště - Ptáte se proč?

Slovy pana ředitele divadelní festival končí. S pozdravem zachovejte lásku k divadlo se loučí Dagmar Raabová.


14.5.2018: Den matek

V pondělí 14. května se v místním kulturním domě konal již tradiční Den matek. Slavnostní odpoledne
uvedl pan starosta Jaromír Krejčok. Program zahájila žákyně 5.třídy - Veronika Šodková se svým
sólovým tancem z TS Just Dance. Po ní vystoupily děti ze všech tří oddělení mateřské školy se svými
říkankami, písničkami a tanečky o maminkách. Uším posluchačů zalahodilo houslové vystoupení žáka
3.třídy- Jakuba Lištvana a klavírní skladbička v podání žákyně 4.třídy – Karin Kovalčíkové. Následovalo
další taneční sólo žákyně 8.třídy – Lucie Boštíkové, která je členkou TS Aktiv. A pak se svými
gratulacemi přišly děti 1.,2.,3.,4.,5. a 6.třídy. Letos si se svými p.učitelkami připravily většinou taneční
vystoupení na pohádkové či muzikálové melodie. Svým zpěvem nás opět potěšily i naše úspěšné
soutěžící ze Sedlišťského slavíka a závěr patřil již tradičně našim deváťákům, kteří si v hodinách taneční
výchovy nacvičili tanec z Pomády. Průvodní slovo celým odpolednem si tentokrát nechala paní učitelka
Renáta Dorociaková. Velké poděkování patří všem p.učitelkám, které se podílely na přípravě
krásného a pestrého programu. Ony i všechny děti byly odměněny ohromným potleskem nabitého sálu.

Mgr. Renáta Dorociaková

 

10.5.2018: Nyanmar

Dne 10. května jsme navštívili kino Petra Bezruče ve Frýdku - Místku. Tentokrát jsme se šli podívat na dokument Planeta Země 3 000. Konkrétně na díl, který zachycoval život a krásy Barmy. Cestovatel a fotograf Adam Lelek projíždí svět a kamerou a fotoaparátem zaznamenává svá dobrodružství.
Obyvatelé Barmy jsou nejštědřejší na světě. Velmi zajímavý byl pohled na "pavoučí ženy". Říká se jim tak, protože jejich obličej je potetovaný různými znaky. Nejmladší z těchto žen je 58 let, protože vláda před mnoha léty zakázala provádět na ženách tento bolestivý rituál. 
Cestovatel Adam se vydal do pralesa, kde hledal krajtu mřížkovanou. Rovněž se mu podařilo objevit "mořské cikány", obyvatele, kteří žijí pouze na lodích a živí se tím, co jim nabídne moře a pobřeží. O jejich dětech se říká, že umí dříve plavat než chodit.
V Barmě jedí hlavně rýži, ryby, hmyz, žáby, ale bohužel i kočky. V Barmě se nachází přes dva miliony pagod, které jsou pozlacené. Okouzlila nás panenská příroda a srdečná civilizace, která není dosud poznamenána Západním světem.

                                                                                                                                                      žáci 8. třídy


 

9.5.2018: Bible

Ve středu 9. května jsme absolvovali přednášku na téma Moc slova, která byla zaměřena na Bibli. 
Přednášející z primární prevence Pavučina nám vysvětlila, jak je Bible rozdělena, jak se v ní orientovat, jak hledat význam jednotlivých veršů. Rovněž jsme se seznámili s některými osobnostmi z Bible a jejími autory.

                                                                                                                                                                     žáci 9. třídy


 

9.5.2018: Moc slova

Ve středu 9. května jsme třetí a čtvrtou vyučovací hodinu měli besedu na téma Moc slova, kterou měla pro nás připravenou pracovnice z primární prevence Pavučina. Beseda byla o kamarádství a lži. 
Povídali jsme si o slovech, která mohou ublížit, a naopak o slovech, která mohou potěšit. Nikdy se nemáme bát říci svůj názor, lež nás často doběhne. Lež z milosti člověka nejprve potěší, ale později ho může o to výrazněji zranit.
Součástí besedy byl i různé hry a video. Vzájemně jsme si pak měli říkat jen pozitivní věci.
Beseda se nám moc líbila a pochopili jsme, že i malý plamínek může zapálit celý les. 

                                                                                                                                                             žáci 6. třídy


 

4.5.2018 : Sedlišťský slavík

Dne 4.5.2018 proběhl už 4.ročník pěvecké soutěže Sedlišťský slavík organizovaný naší Jubilejní Masarykovou základní školou a mateřskou školou v Sedlištích.

Soutěž byla vyhlášena ve zpěvu libovolné populární písně a soutěžící byli rozděleni do 3 kategorií podle
tříd. Svou vybranou píseň mohli zpívat za doprovodu klavíru nebo s karaoke verzí hudebního podkladu v
sále místního kulturního domu.
Před přihlášením do tohoto ročníku proběhly na školách, které se chtěly zúčastnit, školní kola, ze kterých
mohli postoupit vždy 2 soutěžící za danou kategorii.
Celkem se letos přihlásilo 32 dětí ze základních škol v Sedlištích, Paskově, Řepištích, Lískovci,
Chlebovicích, Lučině, Raškovicích, Václavovicích, Starém Městě a letos poprvé i ze zahraniční
partnerské školy v Podvysoké na Slovensku.
Jejich výkon posuzovala 5-ti členná porota v tomto složení: Renáta Dorociaková (předsedkyně a
moderátorka soutěže), Jiří Tesařík (zajistil ozvučení a celý průběh po technické stránce), Markéta Šilcová,
Lucie Čermáková a Daniel Bura. S diplomy a odměňováním úspěšných soutěžících pomohla Petra
Matušková.
Úderem 14.hodiny soutěž zahájila 1.kategorie s 13 soutěžícími z 1.-3.tříd.
1.místo – Kurečková Emma s písní Babičko, nauč mě charleston (ZŠ Chlebovice)
2.místo – Hajdová Kamila s písní Pasu,pasu písničky (ZŠ Chlebovice)
3.místo – Frantíková Anna s písní Když nemůžeš,tak přidej víc (ZŠ Řepiště)
V této kategorii porota ještě ocenila 2.místem bez medaile další 2 soutěžící.
– Embertová Ema s písní Sluníčko (ZŠ Řepiště)
– Popelka Jan s písní Kočičí bál (ZŠ
Raškovice)
 
Po nich následovala 2.kategorie – žáci 4.-6.tříd, s 12 soutěžícími zpěváčky.
1.místo – Vahančíková Nela s písní Arabela (ZŠ Podvysoká)
2.místo – Vlčková Martina s písní Ve dvou (ZŠ Raškovice)
3.místo – Ondrišíková Adéla s písní Kdy vzlétnu já (ZŠ Chlebovice)
Porota však vybrala ještě jedno druhé a dvě třetí místa bez medaile.
- Válková Karolína s písní Voda živá (ZŠ Lískovec)
- Zápalková Zuzana s písní Skálo, skálo (ZŠ Sedliště)
- Dušková Eliška s písní A Thousand Years (ZŠ Řepiště)
A nakonec přišla 3.kategorie – žáci 7.-9.tříd se 7 soutěžícími.
1.místo – Majerová Anastázie s písní Dear Future Husband (ZŠ Sedliště)
2.místo – Luzar Jan s písní Can ́t help (ZŠ Raškovice)
3.místo – Kiefer Bastian s vlastní písničkou (ZŠ Staré
Město)
Bastian Kiefer ze Starého Města zpíval za doprovodu své kapely Fallin' Blue Band a divákům zpestřil
přestávky mezi jednotlivými kategoriemi, kdy se porota radila a hodnotila soutěžící.
Absolutní vítězkou tohoto ročníku soutěže se stala Anastázie Majerová ze 3.kategorie, která nám svou
soutěžní píseň zazpívala ještě jednou. Po ní vystoupila jako host absolutní slavice 1.ročníku Nela Žáková.
Velké poděkování patří všem členům poroty, kteří se snažili objektivně posuzovat všechny výkony,
neboť nebylo vždy jednoduché vybrat ty nejlepší.
 
Mgr. Renáta Dorociaková (organizátorka soutěže)

27.4.2018: Křížem krážem Slezskou bránou

V pátek 27. dubna se v Kulturním domě ve Vratimově uskutečnila vědomostní soutěž Křížem krážem Slezskou bránou. Tři děvčata z 8. třídy prokazala velmi dobré znalosti našeho regionu. Družstvo obsadilo velmi pěkné 2. místo v konkurenci jedenácti škol. Výborně, děvčata, moc jste nás potěšila.

                                                                                                                                            Mgr. Martina Kantorová


 

3.4.2018: Velikonoční laťka

V úterý 3. dubna proběhlo oblastní kolo Velikonoční laťky v Základní škole na Morávce. Skákali dva chlapci ze 6. třídy, jeden žák ze 7. třídy, dvě žákyně z 8. třídy a 3 žáci z 9. třídy. 
Naši skokani byli velice úspěšní. Získali jsme dvě 1. místa, jedno 2. místo a jedno 3. místo. Blahopřejeme.

                                                                                                                                  Mgr. Martina Kantorová


 

22.3.2018: Vybíjená

Naši vítězní páťáci z okrskového kola postoupili do okresního kola ve vybíjené, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. března v 7. ZŠ ve Frýdku - Místku. Hrálo opět 12 žáků. Naše družstvo obsadilo 4. místo.

                                                                                                                                   Mgr. Martina Kantorová


 

21.3.2018: Street hockey

Ve středu 21.března se v 5.ZŠ ve Frýdku - Místku konalo oblastní kolo ve Street hockey. Naše družstvo složené ze 2 chlapců ze 7. třídy, 2 žáků z 5. třídy a 1 chlapce ze 4. třídy obsadilo 2. místo. Blahopřejeme.

                                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová


 

15.3.2018: Vybíjená

Ve čtvrtek 15. března žáci 5. třídy obsadili 1. místo v okrskovém kole ve vybíjené, které se konalo v Základní škole v Palkovicích. K tomuto pěknému úspěchu dětem srdečně blahopřejeme. 

                                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová


                                                                                                                                                 

9.3.2018: Šplh

V pátek 9. března se ve SŠ řemesel ve Frýdku - Místku zúčastnili 4 chlapci z 9. třídy okresního kola ve šplhu. Družstvo obsadilo 4. místo.

                                                                                                                                                       Mgr. Martina Kantorová


 

17.4.2018: Nicholas Winton

Dne 17. dubna 2018 jsme zhlédli film o Nicholasi Wintonovi. Líbilo se mi na něm, jak byl hodný, skromný, dobrosrdečný a obětavý, chtěl pomáhat lidem v nouzi. Má můj obdiv, neboť sám, jen s pomocí pár lidí, zachránil z Československa 669 židovských dětí. Padesát let o tom však nikdo nevěděl a i samy zachráněné děti o tom neměly tušení, že vděčí za život právě p. Wintonovi. Teprve po padesáti letech byly nalezeny knihy se záznamy o všech dětech převezených do anglických rodin, které si je před válkou adoptovaly. Sám Nicholas Winton o tom nikomu neřekl, protože ho velice trápilo, že nedokázal zachránit poslední vypravený vlak s dalšími 251 dětmi. Pokud jde o odkaz Nicholase Wintona dnešní generaci, tak si myslím, že podobných lidí dnes už moc není. Hodně lidí se stará jen o sebe, přesto bychom se měli snažit pomáhat, i když to nebude zrovna něco takhle velkého. Pomáhat nezjištně, bez ohledu na vlastní prospěch, protože jen tak může být svět lepší.

žáci 8. třidy


 

28.3. 2018: Den naruby

Na Den učitelů jsme se připravovali delší dobu. Rozdělili jsem si třídy - na mě a Veru Vědomou  připadla šestá třída. Přestože podle některých jde o nejneukázněnější třídu ve škole, tohoto úkolu jsme se nezalekly. Doma jsme si přirpavily prezentace do hodin českého jazyka (gramatiky i slohu), angličtiny, dějepisu a občanské výchovy. Jakmile jsme  ve středu vkročily do první vyučovací hodiny, žáci ztichli a čekali, co se bude dít. Nad písemkou sice projevili trochu nespokojenosti, ale jinak pracovali bez větších problémů. V angličtině popisovali oblečení, trasu cesty a nově jsme začali kapitolu týkající se svátků. Ve slohu popisovali osobu, v občance jsme probrali zdravou a nezdravou výživu. Poslední hodinu byl dějepis, v němž se žáci učili o životě starých Řeků . Zatímco se Verča, Adri a Standa připravovali na odpolední hodiny tělocviku chlapců šesté a sedmé třídy, já pomohla Hance  a Davidovi v osmé třídě s výkladem o Národním divadle a umělcích doby secese a impresionismu. Nakonec jsem i já dorazila na odpolední vyučování a připojila se k výuce basketbalové techniky. Domů jsem sice odcházela utahaná, ale tento den jsem si vážně užila.

Aneta Čermáková, žákyně 9. třídy


23.3.2018: Skřítkové kolem nás

Žáci naší školy se zapojili do literárně - výtvarné soutěže Skřítkové kolem nás, kterou vyhlásila Základní škola ve Starém Městě. Úkolem bylo vytvořit popis skřítka na základě své fantazie a následně tohoto skřítka nakreslit. V pátek 23. března byli oceněni tito žáci:

I. kategorie
1. místo - Š. Kusák z 1. třídy
IV. - V. kategorie
1. místo - M. Pavelková, T. Vaňková ze 4. třídy - Skřítek Sněžíšek
2. místo - K. Kovalčíková, T. Kanglová ze 4. třídy - Skřítek Plevelík
VIII. - IX. kategorie
3. místo - K. Liberdová z 8. třídy - Skřítek Cukroušek
Zvláštní ocenění za výtvarné zpracování:
A. Kralovanská, A. Zahradník z 9. třídy

Velmi hezké umístění našich žáků nás nesmírně těší. Milí malíři a pisálkové, jen tak dál ve vaší další činnosti.

                                                                                                                                    Mgr. Dagmar Raabová


 

9.3.2018: Knihovna

V pátek 9. března se naše třída společně s paní učitelkou Dagmar Raabovou vydala do knihovny ve Frýdku - Místku. V dětském oddělení nás uvítala paní knihovnice, která si pro nás připravila besedu na téma Dobrodružná literatura. 
Dověděli jsme se, že tato literatura se dělí do několika skupin. Patří zde robinsonády, westerny, detektivky, horory, sci-fi, komiksy, knihy se zvířecími hrdiny, cestopisy. Paní knihovnice nám ukázala celou řadu knih - Tři mušketýry, Bílého tesáka, knihy Julese Verna, Jaroslava Foglara, Karla Maye a ještě mnoho dalších. 
Pak následovala půlhodinka volna, kdy jsme si mohli prohlédnout různé knihy, ale i časopisy. 
Následně nás čekala cesta zpět do školy. Návštěva knihovny se nám všem moc líbila. 

                                                                                                                                                       žáci 7. třídy


 

7.3.2018: Třinecké železárny

Ve středu 7. března 8. a 9. třída jela na exkurzi do Třineckých železáren, kterou pro nás zařídila paní učitelka Petra Fojtíková. 
Po příjezdu do železáren jsme se rozdělili do 3 skupin, kdy každá skupina měla svého průvodce. Každý z nás obdržel žlutou přilbu a ochranné brýle.
Dověděli jsme se, že v Třinci mají 2 vysoké pece a to č. 4 a č. 6. Tyto pece již 15 let nevyhasly. Taví železo při teplotě 1 200°C. Nakoukli jsme i do Velína, z něhož je vysoká pec řízena počítačem a vše je sledováno kamerami. 
V halách, kde se pracuje se surovým železem, je vysoká teplota a také velký hluk, takže jsme výklad průvodce příliš neslyšeli.
Poslední zastávka byla v místě, kde se vyrábějí dráty. Po odevzdáni ochranných pomůcek jsme se autobusem vydali zpět do školy.
Exkurze do Třineckých železáren byla velice zajímavá. Poznali jsme provoz vysoké pece č. 4 a dověděli se spoustu nových informací.

                                                                                                                                                      žáci 8. třídy


 

2.3.2018: Pod mlynářskou čapkou

V pátek 2. března se žáci ze 6. třídy společně s paní učitelkou Petrou Matuškovou vydali do muzea Beskyd ve Frýdku - Místku na vzdělávací lekci Pod mlynářskou čapkou. 
Při vstupu do muzea nás pan lektor vítal chlebem a solí. Na videu a fotografiích jsme viděli vodní a větrné mlýny. Některé z nich si zahrály i v televizních a filmových pohádkách. V našem nejbližším okolí bylo 8 mlýnů, které lidem mlely mouku. Mlýny , v nichž bylo mlýnské kolo poháněno vodou, mlely rychleji a mouka z nich chutnala jinak než mouka vyrobena ve větrných mlýnech. Z každého mletí si mlynář ponechával 10% namleté mouky. Seznámili jsme se s tím, jak se mlela mouka od pravěku do dnešních dnů. 
Sami jsme si vyzkoušeli mletí mouky mezi kameny, což byla pěkná dřina. Dostávali jsme do rukou různé předměty a hádali jsme, k čemu ve mlýně asi sloužily. V závěru lekce nechyběl ani pracovní list, kde jsme si lepili zrníčka, ale i rozemletou mouku. 
Lekce byla velice zajímavá, protože jsme se dověděli mnoho nových skutečností.

                                                                                                                                               žáci 6. třídy


 

23.2.2018: Vybíjená

V pátek 23. února se v Základní škole v Paskově konal v rámci Slezské brány turnaj ve vybíjené pro žáky I. stupně. Naše barvy obhajovali jednak žáci z 5. třídy - Novický R., Kryštof M., Tomík R., Kania A., Hanzelka T., Zerzavý P., Vašíčková J., Králová A., a jednak žáci ze 4. třídy - Kovalčíková K., Ungersböck M., Pavlok V. a Pohludka V.
Družstvo obsadilo 6. místo.

                                                                                                                                     Mgr. Martina Kantorová


 

23.2.2018: Šplh - chlapci II. stupeň

V pátek 23. února se v 5. ZŠ ve Frýdku - Místku konalo okrskové kolo chlapců II. stupně ve šplhu. Za naši školu soutěžili žáci z 9. třídy - Bauer D., Janák R., Novák S. a Sabela J.
V jednotlivcích z 27 účastníků obsadil R. Janák 3. místo a celé družstvo se umístilo rovněž na 3. příčce. Blahopřejeme.

                                                                                                                                         Mgr. Martina Kantorová


 

21.2.2018: Šplh - děvčata I. stupeň

Ve středu 21. února se naše děvčata z 5. třídy - Bauerová G., Kryštofová V., Králová A. a Vašíčková J., zúčastnily okresního kola ve šplhu, které bylo určeno pro dívky I. stupně.Závody se konaly na 11. ZŠ ve Frýdku - Místku. Blahopřejeme J. Vašíčkové, která si z 36 účastníc vyšplhala pro 7. místo.

                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová


 

23.2.2018: Knihovna

V pátek 23. února jsme se my, 8. třída, vydali společně s paní učitelkou Dagmar Raabovou do frýdecké knihovny. Po pochodu v mrazivé zimě na nás čekala paní knihovnice v příjemně vyhřáté knihovně dětského oddělení. 
Téma znělo Hořké zrání. Seznamovali jsme se s knihami, které se zabývaly pubertou, alkoholismem, drogami, anorexií, autismem ...Z některých knih nám paní knihovnice přečetla i ukázky, např. Maminko, prosím tě nepij, nebo Řvi potichu, brácho (problém autismu).
Po přednášce jsme se měli možnost po knihovně porozhlédnout, začíst se, případně si knihy vypůjčit. Z vyhřáté knihovny jsme se vydali opět do studené zimy na autobusovou zastávku a následně autobusem zpět do školy. Až na tu zimu to bylo příjemné zpestření pátečního dopoledne.

                                                                                                                                                         žáci 8. třídy


 

9.2.2018: Knihovna

V pátek 9. února jsme jeli (6. tř.) s paní učitelkou Petrou Matuškovou do Městské knihovny ve Frýdku - Místku. V dětském oddělení nás přivítala paní knihovnice a tentokrát nás čekalo téma Horory v literatuře. Paní knihovnice nám ukázala spoustu zajímavých hororových knížek a z jedné z nich - Noční můry nespí - nám přečetla ukázku. Poté si každý z nás vylosoval 2 hesla, která jsme měli užít ve svém hororovém příběhu. Vylosovaná hesla např. byla: středověký zámek - blikajicí lampa, vrzajicí schody - bouřka, černá kočka - dřevěná hůl, úplněk - pavučina atd.
Své příběhy jsme si vzájemně přečetli. Po přednášce jsme měli chvíli čas, abychom si prohlédli knihy, které je možno si v knihovně vypůjčit. A pak už nás čekala jen cesta na autobus a návrat do školy.
Beseda se nám moc líbila a už se těšíme na další v příštím školním roce.

                                                                                                                                                          žáci 6. třídy


 

7.2.2018: Šplh

Ve středu 7. února na 11. ZŠ ve Frýdku - Místku proběhlo okrskové kolo mladších dívek ve šplhu. Naši školu reprezentovala děvčata z 5. třídy - A. Králová, J. Vašíčková, V. Kryštofová a ze 4. třídy K. Kovalčíková. Celé družstvo obstálo velmi dobře, obsadilo 4. místo a v důsledku toho postoupilo do okresního kola. 
V jednotlivcích 3. místo obsadila J. Vašíčková a 4. místo V. Kryštofová. Nechť se šplhavcům daří i v budoucnu. 

                                                                                                                                          Mgr. Martina Kantorová


 

1.2.2018: Šachy

Ve čtvrtek 1. února v Základní škole v Žabni se konal turnaj v šachách v rámci Regionu Slezská brána. V Žabni se potkalo celkem 52 hráčů. Za naši školu soutěžili V. Bartečková (1. tř.), D. Bartečková (3. tř.), J. Lištvan (3. tř.), Š. Mauler (6. tř.) a O. Šilák (6. tř.).
Umístění:
5. místo - D. Bartečková
7. místo - V. Bartečková 
9. místo - J. Lištvan
Blahopřejeme.

                                                                                                                                           Mgr. Martina Kantorová


 

24.11.2018: Besedy s Rozchodníkem

Již druhým rokem spolupracujeme s Rozchodníkem, který pro děti připravuje velmi zajímavé tématické besedy, do kterých lektoři zapojují nejen spoustu názorných pomůcek a ukázek, ale i her a dramatizací. Ve středu 24.ledna si naši prvňáčci povídali o zimě z cyklu besed "Čtvero ročních období" a pro páťáky byla na řadě beseda s názvem "Noc plná života". Děti si s lektorkou povídaly    o životě nočních živočichů, jak vnímají své okolí a loví ve tmě díky výborně vyvinutým smyslům. Zahrály si hru na netopýra a jeho kořist, kdy musely poslepu jen díky sluchovému vnímání chytat svou kořist. Poslouchaly noční zvuky zvířat a hádaly, kdo se takto ozývá. Také poznávaly jejich stopy a seznámily se s mimikry nočního hmyzu. Dvě hodiny dětem příjemně utekly jako voda.

Mgr. Renáta Dorociaková


10.1.2018: Besedy s policií

Ve středu 10.ledna navštívily naši školu dvě policistky Městské Policie ve Frýdku-Místku. Měly připraveny besedy o dopravní výchově pro děti 1. - 4.ročníku a s žáky 5.třídy si povídaly o šikaně na internetu. Procházeli společně filmový komiks o nebezpečí facebooku a zveřejňování fotografií na něm, o možnosti vydírání a jak se proti tomu bránit a předejít problému. Bylo to velmi poučné a v dnešní době aktuální téma, které zaujalo úplně všechny. 

Mgr. Renáta Dorociaková


21.12.2017: Vánoční laťka

Ve čtvrtek 21. prosince se v tělocvičně naší školy uskutečnila již tradiční Vánoční laťka. 28 žáků z 6., 7., 8. a 9. třídy porovnalo své výkony ve skoku vysokém. A jak to dopadlo?

kategorie mladších děvčat 
1. Andělová Tereza (115 cm)
2. Chmielová Aneta (110 cm)
3. Majerová Elisabeth (110 cm)

kategorie mladších chlapců
1. Šostý Matěj (135 cm)
2. Jiříček Marek (125 cm)
3. Pánek Dominik (125 cm)

kategorie starších děvčat
1. Mohylová Magda (140 cm)
2. Biolková Natálie (140 cm)
3. Mžiková Lucie (135 cm)

kategorie starších chlapců
1. Tomis Antonín (155 cm)
2. Tomis Jan (150 cm)
3. Bauer Denis (150 cm)

                                                                                                                                                  Mgr. Martina Kantorová


7.12.2017: Florbal

Ve čtvrtek 7. prosince družstvo chlapců skončilo na 3. příčce v okrskovém kole ve florbalu. Vzájemná utkání proběhla na 2. Základní škole ve Frýdku - Místku. Za 7. třídu hráli Vojta Brener, Dominik Smyček a Kryštof Gongol, za 9. třídu to byli Tonda Tomis, Honza Tomis, Míša Ondračka a Dan Lička.

                                                                                                                                                          Mgr. Martina Kantorová


6.12.2017: Šachy

Ve středu 6. prosince ve SVČ Klíč ve Frýdku - Místku proběhlo okresní kolo ve hře v šachy, které bylo vyhlášeno pro chlapce II. stupně. Naši školu reprezentovali: Marek Jiříček, Šimon Mauler, Ondřej Šilák a Vojtěch Zerzavý. Toto družstvo dosáhlo 5. místa.

                                                                                                                                                     Mgr. Martina Kantorová


 

29.11.2017: Halový fotbal

Ve středu 29. listopadu se uskutečnilo v Základní škole v Dobré okresní kolo halového fotbalu dívek II. stupně. Za naši školu nastoupil tým ve složení Asenová E. (7. tř.), Liberdová K., Liberdová A., Lančová S., Svojanovská M., Zelinová B. a Vaňková K. (8. tř.). Naše fotbalistky obsadily 6. příčku.

                                                                                                                                                         Mgr. Martina Kantorová

 

20.12.2017: Cvičný požární poplach

V dopoledních hodinách 20.12.2017 proběhl ve škole cvičný požární poplach ve spolupráci ZHS Frýdek - Místek a místních hasičů. Tato zkouška připravenosti žáků a zaměstnanců je nedílnou součástí osvěty a prevence na poli požární ochrany.
Žáci i zaměstnanci školy jsou poučeni a instruováni, jak se zachovat v nebezpečné situaci, jakým způsobem ochránit své zdraví, jak se co nejrychleji evakuovat. Všichni organizovaně se svými učiteli opustili učebny a v časovém limitu 2:32 min. se shromáždili v tělocvičně školy. 
K navození situace skutečného požáru pomohlo zařízení k výrobě kouře, které bylo umístěno v chemické učebně. Po skončení poplachu si žáci mohli prohlédnout technické vybavení hasičů a vyslechnout odborné informace nejen k dané akci.

                                                                                                                                                          Mgr. Dagmar Raabová


 

15.12.2017: Planetárium

V pátek 15. prosince se 5. třída s paní učitelkou Dorociakovou a 6. třída s paní učitelkou Fojtíkovou vydaly do Planetária v Ostravě Porubě, které náleží pod Báňskou vysokou školu.
Po odložení svých věcí jsme zavítali do promítacího sálu, kde jsme se pohodlně usadili a zhlédli film o sluneční soustavě a naší hvězdné obloze. Poté si každý z nás v prostorách planetária mohl najít zábavu, která ho zaujala. Mnohé upoutalo zrcadlové bludiště nebo možnost vytvořit si vlastní tornádo, tsunami či zemětřesení. Měli jsme také možnost ovládat vozítko, které bylo na Marsu.
Návštěva planetária se nám moc líbila, takže jsme litovali, že se již musíme vrátit zpátky do školy. Paní učitelky, moc děkujeme za pěknou exkurzi.

                                                                                                                                                          žáci 6. třídy


 

12.12.2017: Loutkové divadlo

V úterý 12. prosince vyrazila 8. a 9. třída na představení Stříhali dohola Josefa Kainara do Loutkového divadla v Ostravě.
Příběh začíná v baru s názvem Savoy, kde spí opilý muž. Po probuzení, kdy měl zaplatit útratu a odejít domů, začne muž vzpomínat na Josefa Kainara. 
Diváci se dovědí, že byl ve škole zlobivý, takže to dotáhl na dvojku z chování, že kromě hudební výchovy mu to ve škole příliš nešlo. Pro svou velkou lásku Janu, která dala přednost kamarádovi, se chtěl dokonce zastřelit. Během svého života vystřídal řadu zaměstnání. Celé představení bylo protkáno řadou jeho písní. 
Divadelní představení bylo dobře promyšleno, bylo poučné a velmi vtipné. Žáci odměnili herce závěrečným potleskem.

                                                                                                                                                          žáci 8. třídy


 

12.12.2017: Návštěva kostela

V úterý 12. prosince jsme se vydali společně s paní učitelkou třídní Dagmar Raabovou na adventní návštěvu kostela Všech svatých v Sedlištích. Pan farář nám ukazoval a pojmenovával vše, co se v kostele nachází - loď kostela, kůr, křížová cesta, hlavní oltář, obětní stůl ...
Společně jsme si vyprávěli o adventu, Vánocích, ale i o tom, jak bychom se měli chovat k rodičům, učitelům, kamarádům. Na závěr jsme si společně zazpívali píseň, každý dostal od pana faráře perník, za který jsme poděkovali, popřáli si hezké Vánoce a vrátili se zpátky do školy.

                                                                                                                                                        žáci 7. třídy 


 

6.12.2017: Mikuláš

Ve středu 6. prosince někteří z nás přišli do školy o něco dříve, abychom mohli vše připravit a sebe proměnit do podoby čertů, andělů a Mikuláše. V naší třídě, tedy v devítce, se nacházelo Peklo. Lavice jsme odsunuli bokem, zatemnili okna a po zemi rozsypali seno a uhlí. Poté se každý z nás navlékl do kostýmu. Čerti si nasadili rohy, začernili si obličej, andělé si vzali křídla a Mikuláš si nechal přidělat vousy. Na pekelný trůn usedl Lucifer a vyčkával na příchod hříšníků.
Po návštěvě školky, kde na nás dítka kulila očka, jsme se vrhli na jednotlivé třídy. V první třídě se to neobešlo bez slziček, ale když zazpívali, nemuseli podniknout návštěvu Pekla. I mezi vyššími třídami se našli tací, kteří do Pekla nechtěli, ti však na vybranou neměli a zlobilci skončili v pytli, načež se ocitli před samotným Luciferem. Aby se mohli vrátit zpět mezi hodné děti, museli splnit několik úkolů a odpovědět na několik otázek. Hodné děti odměnili andělé nejen hvězdičkou na čílko, ale i sladkou pochoutkou.
Pak nás čekal velký úklid třídy a odličování. Po náročném dopoledni jsme byli docela unaveni. Z mého pohledu to byl vydařený Mikuláš a všichni si jej snad užili.

                                                                                                                             Aneta Čermáková, žákyně 9. třídy


 

3.12.2017: Vánoční jarmark

V neděli 3. prosince začal advent. Již tradičně se první adventní neděli koná vánoční jarmark. Letos tomu nebylo jinak. 
Celý listopad v hodinách výtvarné výchovy a pracovního vyučování děti společně s paní učitelkami vyráběly drobné vánoční dárky a adventní věnce. V tomto směru dětem významně pomohli i rodiče. Ti napekli cukroví či buchty a zhotovili moc pěkné věci, které dětem pomohly utržit peníze, jež jednotlivé třídy použijí na realizaci svých školních výletů.
Před zahájením vánočního jarmarku se rozsvěcuje u obecního úřadu vánoční strom. Děti si pro návštěvníky připravily kulturní program. Dívky ze čtenářského klubu pod vedením paní učitelky Dagmar Raabové zahrály vánoční scénku Jak mrazík Ferda udělal jen škraloup. Paní učitelka Dorociaková zazpívala s dětmi z 5. a 9. třídy několik vánočních písní. Pak všichni začali odpočítavat - blik - vítej, advente.

Ve středu 29. listopadu se v kostele Všech svatých konal vánoční koncert, na němž vystupoval pěvecký sbor gymnázistů z Havířova pod vedením Mgr. Sylvy Mokrošové, a poprvé z naší školy zpívalo v kostele i 27 žáků z 5. a 9. třídy. Písně secvičila a na kostelní varhany doprovodila paní učitelka Renáta Dorociaková. Návštěvníci slyšeli písně Rolničky, Prosinec, Už z hor zní zvon, kde měli své sólo Jan Tomis a Hana Maňasová, a nechyběla ani Purpura.Velmi hezky zazpívala své sólo Gabka Hlásna z 8. třídy - Mít rád bližního svého, píseň z muzikálu Jesus Christ Superstory. Své zdařilé vystoupení uzavřely děti písní z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Děkujeme všem, kdož se našich vánočních akcí zúčastnili, a v neposlední řadě i za vaše otevřené peněženky, které dětem umožnily dosáhnout velmi pěkných výdělků.
Hezké a klidné Vánoce.

                                                                                                                                             Mgr. Dagmar Raabová


 

13.11.2017: Halový fotbal

V pondělí 13. listopadu v 1. základní škole ve Frýdku - Místku proběhlo okrskové kolo v halovém fotbalu. Na fotbal se vydali M. Jiříček ze 6. třídy, V. Brener, K. Gongol, S. Gwozdz, D. Smyček a V. Randýsek ze 7. třídy. Chlapcům se skutečně dařilo, obsadili 2. místo. Blahopřejeme.

                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová

 

10.11.2017: Halloween

V pátek 10. listopadu se naše 9. třída sešla ve škole již před sedmou hodinou ranní, aby připravila vše pro nadcházející Halloween. Naši kluci se chopili zatemňovaní oken dekami. Pro žáky šesté, sedmé a osmé třídy jsme připravili celkem pět stanovišť, na kterých je čekalo plnění úkolů.
Žáci připravenou trasu absolvovali ve skupinkách. Byli seznámení s tím, že školu zachvátil mor a jejich úkolem je najít protilátku, aby úspěšně přežili.
Na 1. stanovišti lovili žáci ze sklenice se skleněnkami papírky, z nichž poskládali hádanku, na kterou museli následně odpovědět. 
Na 2. stanovišti na ně čekal bezdomovec, u něhož žáci rovněž hledali odpověď na další hádanku. Poté žáky čekala strašidelná cesta šatnami, kde je strašidla chytala třeba za nohy.
V dohledu se konečně objevilo 3. stanoviště. Žáci byli zavřeni na záchodech u tělocvičny, které byly jen velmi spoře osvětleny svíčkami, a zde hledali jazykolamy, které museli následně správně přečíst, což nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo.
Na 4. stanovišti je čekalo luštění hesla, které bylo napsáno v Morseově abecedě. Po rozluštění se žáci dověděli, kde se nachází poslední stanoviště.
Na 5. stanovišti čekal morový lékař a ten nabídl žákům červenou tekutinu, co by protilátku proti moru. Žáci se s nedůvěrou napili. Někteří správně uhádli, že šlo o šípkový čaj.
Náš Halloween se žákům líbil a někteří měli skutečně trochu strach.

                                                                                                                                                           žáci 9. třídy


 

9.11.2017: Florbal

Ve čtvrtek 9. listopadu se konalo okrskové kolo ve florbalu pro žáky I. stupně v Základní škole v Palkovicích. Naši školu reprezentovali chlapci ze 4. třídy - V. Pohludka, V. Čermák, J. Žídek a kluci z 5. třídy - T. Hanzelka, A. Kania, M. Peter, R. Tomík, P. Zerzavý. Družstvo obsadilo 3. místo.

                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová


 

25.10.2017: Stolní tenis

Ve středu 25. října se v Základní škole v Dobré konal okresní turnaj ve stolním tenisu pro chlapce II. stupně. Naše družstvo se umístilo na 5. - 6. místě. Zasloužili se o to: Ondra Šilák ze 6. třídy, Matěj Zerzavý a Šimon Zátopek ze 7. třídy.

                                                                                                                                       Mgr. Martina Kantorová


 

30.10.2017: Heraldika

V pondělí 30. října jsme se my, 7. třída, vydali společně s paní učitelkou Petrou Matuškovou do frýdeckého zámku, kde jsme si měli vyslechnout přednášku na téma Erby. Lektor , převlečený za pacholka, nás zavedl do zámeckého sklepení, osvětleného svíčkami, kde nás seznámil s různými erby a mincemi. Snažili jsme se přečít předložený staročeský text, vyzkoušeli jsme si přilbu, která patřila sředověkému rytíři, a vzali si do rukou meč, jenž byl pěkně těžký. Také nás překvapil kat. Rovněž jsme si měli možnost namalovat vlastní erb. 
Po přednášce jsme měli rozchod na frýdeckém náměstí, kde jsme mohli navštívit různé krámky. A pak už nás čekala zpáteční cesta do školy. Tento minivýlet se nám moc líbil a pevně doufáme, že v tomto školním roce nebyl poslední.

                                                                                                                                                     žáci 7. třídy


 

24.10.2017: Návštěva partnerské školy

V úterý 24. října přijeli k nám do školy vzácní hosté. Byli to učitelé a žáci ze Základní školy Podvysoká ze Slovenska. 
Paní učitelka Kantorová připravila Hry bez hranic. Družstvo naší školy tvořili Biolková N., Novák S. (9. tř.), Tobolová T., Tobola K. (8. tř.), Karásek K., Gongol K. (7. tř.), Novotná O., Mauler Š. (6. tř.). Proti nim nastoupili žáci II. stupně z Podvysoké. Českému družstvu se podařilo těsně zvítězit v poměru 13 : 12.
Soutěžilo se v osmi netradičních disciplínách:
1. Lov tropických motýlů
2. Sedlišťský Messi
3. Téééé and téééé
4. Pradleny a sušičky
5. Rytířské klání
6. Chytání ufa
7. Cukrová bomba 
8. Okružní jízda

Dalším bodem programu byla prezentace projektu Výuka přírodních věd nově. Pro žáky byla připravena čtyři stanoviště:
1. stanoviště fyziky - měření elektrického proudu, napětí a elektromagnetického smogu
2. stanoviště chemie - stanovení pH u vybraných čisticích prostředků a jejich vliv na naši pokožku
3. stanoviště přírodopisu - měření pomoci počítačů množství kyslíku při výdechu a ověření, zda má význam poskytovat umělé dýchání, závěr - ano má
- měření množství kyslíku při fotosyntéze
- předvedení digitálního mikroskopu
4. stanoviště deskových her - zde žáci zápasili s hlavolamy

Učitelé a žáci si prohlédli výsledky výtvarné soutěže "Život kolem nás", která je instalována na chodbách školy.
Po posilnění v jídelně nechyběla pro žáky již tradiční diskotéka.
Kantoři si pak vzájemně sdělili své zkušenosti a domluvili se na dalších projektech a soutěžích.
Úterní den rychle uběhl v příjemné atmosféře. V 15.00 hod. nastalo loučení a příslib, že se zase uvidíme v květnu příštího roku.
Tak na shledanou, milí přátelé!!

                                                                                                                                        Mgr. Dagmar Raabová


 

20.10.2017: Stolní tenis

V pátek 20. října se konalo okresní kolo ve stolním tenise na SOŠ Lískovecká ve Frýdku - Místku. Barvy naší školy hájili chlapci z 9. třídy - Ondračka Michal a Lička David, a hoši z 8. třídy - Tobola Kamil a Zerzavý Matěj. Naše družstvo obsadilo 2. místo. K tomuto úspěchu chlapcům srdečně blahopřejeme.

                                                                                                                                        Mgr. Martina Kantorová


 

19.10.2017: Kniha džunglí

Ve čtvrtek 19. října nešla ve škole elektřina, proto všechny třídy vyrazily do kina ve Vratimově, kde jsme zhlédli film Kniha džunglí. Film se dětem velice líbil, což na konci vyjádřily potleskem. Po návratu do školy pokračovala další výuka podle rozvrhu. Nevýhodou bylo, že paní kuchařky neměly možnost nám uvařit oběd, a tak jsme ze svých školních batohů vytáhli velké svačiny.

                                                                                                                                                          Mgr. Dagmar Raabová


 

4.-6.10.2017: Adaptační kurz v Bílé

Ve dnech 4.-6. října 2017 se konal adaptační kurz v Bílé. Šestá třída v plném počtu 18 žáků spolu s třídní učitelkou Petrou Fojtíkovou a paní učitelkou Vladislavou Hurajovou odjela ve středu v 8.00 hod. od školy směr Bílá.
Zde jsme byli ubytováni v jedné z dependancí hotelu Bauer - na Javořině. Po příjezdu se nás hned ujali dva skvělí instruktoři - Jakub a Kristýna. Poté, co se žáci ubytovali, začal jim program, který skončil až v pátek v poledne.
Pod vedením instruktorů si během tří dnů zahráli nejrůznější hry - "Kolíky", "Souhvězdí", "Číselný závod" atd.Žáci se rovněž vyřádili ma motokárách, tubingu, trampolíně nebo v lanáčku. Po těchto aktivitách jsme pak všichni mohli relaxovat ve Wellness centru hotelu Bauer. Večer nechyběl zpěv a hra na kytaru s paní učitelkou Hurajovou.
Stravování jsme měli zajištěno v hotelu Bauer. Autobus uhradil Spolek rodičů, za což mu náleží velké poděkování. Rovněž velmi děkujeme společnosti SUN Outdoor za realizaci adaptačního kurzu, skvěle připravený program, jenž vedli Jakub a Kristýna, které si děti velmi oblíbili.

                                                                                                                                              Mgr. Petra Fojtíková


 

4.10.2017: Sportovní odpoledne s Beskyďáčkem

Ve středu 4. října se uskutečnilo již tradiční sportovní odpoledne s Beskyďáčkem v tělocvičně naší školy. Sportovalo celkem 47 rodičů a dětí ve čtyřech kategoriích - dívky, chlapci, matky a otcové.
Své sportovní výkony porovnávali malí i velcí sportovci na čtyřech stanovištích:
1. střelba do bedny
2. přehoz přes síť
3. střelba na koš
4. žebřík

Umístění:
kategorie dívky:
1. Bartečková D.
2. Drescherová E.
3. Kaminská J.

kategorie chlapci:
1. Anděl T.
2. Hradil O.
3. Vaněk J.

kategorie matky:
1, Vojkůvková M.
2. Janečková J.
3. Fajkošová K.

kategorie otcové:
1. Piekař M.
2. Zbranek J.
3. Kusák T.

Všem děkujeme za účast, vítězům blahopřejeme a těšíme se příště.

                                                                                                                                       Mgr. Martina Kantorová


 

 

2.10.2017: Přespolní běh

V pondělí 2. října Základní škola v Dobré pořádala přespolní běh žáků I. stupně. Šlo o okrskové kolo. Běhalo se v okolí Kačabaru. Naši školu reprezentoval Sebastian Malinovský z 2. třídy, který se umístil na 6. místě a Vojtěch Pohludka ze 4. třídy, jenž obsadil 5. místo.

                                                                                                                                          Mgr. Martina Kantorová


 

17.9.2017: Školní rok 2017/2018

V pondělí 4. září byl slavnostně zahájen nový školní rok 2017/2018. 
Kapacita naší školy byla navýšena na 230 žáků. V tomto roce bude školu navštěvovat celkem 213 žáků a to na I. stupni - 124 žáků a na II. stupni 89 žáků.
Součástí naší školy je i škola mateřská, která má tři oddělení - nejmenší Sluníčka - 19 dětí, Včelky - 19 dětí a předškoláci Delfínci - 23 dětí. Mnozí určitě víte, že vedle budovy školy se staví nová budova mateřské školky, jejíž dokončení je plánováno na červen r. 2018 a do níž bude moci chodit 84 dětí.
Novou skutečností rovněž je otevření 3. oddělení školní družiny, které povede Bc. Pavla Kozáková. Školní družinu může tedy navštěvovat celkem 90 žáků od 1. do 5. třídy.
Hlavním úkolem školy je vzdělávání a výchova žáků.
Děti 2. a 3. třídy se zúčastní plaveckého výcviku, na žáky 6. třídy čeká v říjnu adaptační kurz na Bílé. 
Doba adventu bude opět zahájena vánočním jarmarkem, v květnu nebude chybět již tradiční vystoupení ke Dni matek.
V letošním roce se rovněž bude konat 4. ročník Sedlišťských trojčat. V loňském roce se této akce zúčastnilo celkem 35 škol a své umění prezentovalo kolem 500 žáků.
Sedlišťská trojčata tvoří Sedlišťský slavík (pěvecká soutěž), Život kolem nás (výtvarná soutěž) a Divadlo nás baví (divadelní festival).
V rámci MAPu Frýdek - Místek proběhla vloni ve škole tzv. Badatelská chemie, v níž prezentovali výsledky svého bádání žáci okolních škol a pedagogové si vzájemně vyměňovali své poznatky. V letošním roce bude toto přírodovědné bádání rozšířeno o Badatelskou fyziku a Badatelský přírodopis.
Naše škola jako jediná v Moravskoslezském kraji se zapojila do partnerského projektu se Společností pro kvalitu školy nazvaného Výuka přírodních věd nově. V důsledku toho škola obdrží několik notebooku a čidla pro počítačem podporované experimenty ve fyzice, chemii a přírodopise. Projekt je zaměřen na nové trendy ve výuce přírodních věd.
Ani v letošním školním roce nebude chybět další vzdělávání pedagogických pracovníků ve spolupráci s Pedagogickou fakultou v Ostravě.
Velkým projektem je EU šablony 2017 v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Tento projekt se realizuje od 1.1.2017 do 31.12.2018, kterého se zúčastní jak mateřská, tak základní škola. V rámci tohoto projektu je financován poloviční úvazek chůvy v MŠ (chůva Jana Pírková) a školního speciálního pedagoga v ZŠ (Mgr. Věra Miklicová). Dále dojde k dalšímu vzdělávání pedagogických pracovníků MŠ a ZŠ (DVPP), tematickému setkávání a spolupráci s rodiči v MŠ a ZŠ. Učitelé ZŠ se budou vzdělávat v oblasti inkluze, čtenářské a matematické gramotnosti a cizích jazyků. Ve škole bude v rámci tohoto projektu letos pracovat čtenářský klub, klub zábavné logiky a deskových her a nebude chybět ani doučování žáků ZŠ ohrožených školním neúspěchem v matematice.
Nadále bude pokračovat vzájemná spolupráce s partnerskou slovenskou školou z Podvysoké. Obě školy se společně zúčastní projektu, který vyhlásila Knihovna J. Mahena v Brně a Slovenská národní knihovna v Bratislavě. Učitelé a žáci se vzájemně setkají na podzim a na jaře.
Děti naší základní školy mají možnost se zapojit do činnosti kroužků. Letos to bude angličtina, včelařský a dramatický kroužek, hra na klavír a kroužek Šikovné ruce.
I v letošním školním roce žáci navštíví místní i městskou knihovnu, muzeum Beskyd ve Frýdku - Místku, Loutkové divadlo v Ostravě, na konci roku nebudou chybět školní výlety. Žáci budou naši školu reprezentovat nejen ve sportovních, ale i vědomostních soutěžích. 
Popřejme učitelům, žákům i dalším zaměstnancům školy mnoho zdraví, elánu a pracovního nadšení ke zdárnému splnění všech naplánovaných úkolů.

                                                                                                                                        Mgr. Dagmar Raabová 


 

4.9.2017: Slavnostní zahájení školního roku

Prázdniny utekly a my všichni jsme se v osm ráno setkali na slavnostním zahájení školního roku, tentokrát v tělocvičně školy. Pan ředitel připomněl zajímavé akce z loňska a taky nás seznámil s tím, co nás bude čekat letos. Ze všech žáků školy byli nejvíce napjati samozřejmě prvňáčci. Pan ředitel s paní učitelkou třídní každému z nich předali pamětní list na první školní den a od pana starosty a místostarosty dostali tašku s pomůckami, které ve škole budou potřebovat. Protože těch nejmenších bylo 29, předávání se trochu protáhlo, ale pak se dočkali a šli se se svou paní učitelkou třídní podívat, do 1. třídy. Na ostatní žáky školy již také čekají připravené třídy, ale ti se tam podívají a zítra. Přejeme všem žákům, aby byl nový školní rok úspěšný, plný radosti z nově nabytých vědomostí a vyučujícím jen samé hodné a zvídavé žáčky.

Mgr. Vladislava Hurajová